Artróza kolene - bolestivé onemocnění

Artróza kolene je jedním z nejčastěji se vyskytujících druhů artrózy. Jedná se o velmi bolestivé onemocnění, které postihuje velkou část dospělé a hlavně starší lidské generace. Toto onemocnění napadá především ty velké klouby v těle. Při artróze kolene je nejdříve napadená chrupavka, snižuje se pružnost kloubu, chrupavka postupně mizí, až může úplně vymizet, to způsobuje velice bolestivé a problémové pohybování, chůzi, vyšší námaze kolene.

Artróza kolene - příčiny

Jaké jsou příčiny artrózy kolene? Artróza je v první řadě důsledkem přirozeného stárnutí organismu, není však výjimkou, že může postihnout také mladší generace, a to především kvůli genetickým předpokladům, zvýšené sportovní a jiné fyzické námaze nebo při nadváze či úrazu. Artróza však může postihnout také člověka po operaci kolene, či při zánětlivých onemocněních. Artróza se může zprvu projevovat jakýmsi „vrzáním“ v kloubu. Následují problémy při pohybu, pociťování bolesti, horší rozhýbávání ranních zatuhnutí. Při rozvíjení nemoci dochází k degeneraci kloubu, napadeny jsou také sousední tkáně, okolí kolene je pak tedy zarudlé a otéká. Může dojít až k úplnému znehybnění kloubu.

Léčba artrózy kolene

Léčba artrózy kolene se odvíjí především od stadia, ve kterém se nemoc aktuálně nachází. Nejčastěji se využívají klasické rehabilitační metody, anebo fyzioterapie – pokud máte ale rádi plavání nebo cyklistiku, bude to taky vhodná doplňková léčba, která může v lecčems pomoci. Při pokročilejším stádiu lékaři ordinují medikamenty, především se podává chondroprotektivum, které působí na chrupavku velice pozitivně. Využívají se také různé fixační pomůcky a ortézy, pro zpevnění postiženého kolene. Pokud je nemoc již ve velmi pokročilém stadiu, pacient podstupuje chirurgický zákrok úplné výměny kolenního kloubu.