Artróza
Artróza je degenerativní a bolestivé onemocnění postihující klouby v těle. Postihu zejména starší věkové skupiny, ale není výjimkou, že časná stádia artrózy objevíme u náctiletých sportovců. Je tomu proto, že artróza vzniká zejména kvůli přetěžování kloubů - a to je pro vrcholové sportovce typické.
A co artróza vlastně znamená? Artróza znamená postupnou ztrátu chrupavky. Ta pokrývá klouby a chrání je nejen proti nárazům, ale brání kostem v přímém dotyku. Ztráta chrupavky je postupná - a podle její míry určujeme stupeň onemocnění.
Artróza
Artróza však není jen doménou aktivních lidí. Naopak může postihnout i ty jedince, kteří nesportují vůbec. Stačí k tomu dědičná zátěž, anebo třeba nadváha, která klouby nepřiměřeně zatěžuje. Rozvoji artrózy přispívá i nevyvážená strava.
Artróza kolene
Artróza kolene je nejčastějším druhem artrózy. Kolena jsou hodně namáhanými klouby, a proto se artróza obvykle nejprve projeví právě tam. Prvotními příznaky je tzv. "vrzání kolene", bolest, časem chrupavčitá tkáň kolene zcela degeneruje. Konečným stádiem je úplná nehybnost kolene.
Artróza a léčba
Před zahájením léčby je třeba určit rozsah artrózy. K tomu slouží různá diagnostická vyšetření jako rentgen, magnetická rezonance atd. U počátečních stádií artrózy lékař ordinuje léky proti bolesti a výživové preparáty. V některých případech lékař doporučí injekční aplikaci výživy přímo do postiženého kloubu. Součastí terapie bývá i omezení sportovních aktivit, které podporují rozvoj onemocnění (běh atd.), a doporučení jiných sportů (plavání, kolo). U těžších stádií přichází na řadu zvážení výměny postiženého kloubu. V léčbě artrózy se hojně využívá fyzioterapie nebo rehabilitace.