Artróza kolene

Artóza kolene

Artróza kolene je častým problémem mnoha pacientů. Artróza kolene zapříčiňuje problémy s chůzí, a tím výrazně omezuje kvalitu života. Prvním projevem artrózy kolene bývá nepříjemná bolest v okolí kloubu, ke které se později připojuje omezená hybnost a zvýšená citlivost. Léčba artrózy spadá do rukou ortopeda, který pomocí diagnostických přístrojů přítomnost artrózy v koubu potvrdí.

Artróza kolene - příznaky

U artrózy kolene dochází k degeneraci chrupavky kolene. Narušená chrupavka nemůže plnit svůj účel (kosti se díky ní proti sobě snadno pohybují, nedřou o sebe), což se nejprve projeví bolestí či vrzáním (anebo obojím). Artóza kolene postihuje nejčastěji jedince po padesátce, ale může postihnout i lidi výrazně mladší.

U pokročilejších stádií artrózy dochází k omezení hybnosti kolene, koleno je ztuhlé, bolest se zhoršuje, přidávají se otoky. U nejtěžších stádií je hybnost omezena úplně.

Artróza kolene - léčba

Léčba artrózy kolene spadá do rukou lékaře - ortopeda. Obvykle spočívá v omezení aktivit, které artrózu a její příznaky zhoršují. Může sem spadat například nevhodný sport (např. běh) či jiná nadměrná zátěž, která škodí kolenům. Sportovci by měli přejít na sporty, které koleno zatěžují méně (kolo, plavání). Obezní lidé a lidé s nadváhou musí začít s redukcí váhy, čímž kloubům výrazně uleví.

Lékař může pacientovi předepsat léky proti bolesti, léky protizánětlivé, případně léky ze skupiny SYSADOA (tzv. symptomaticky pomalu působících léky proti artróze). Rovněž je namístě doporučit potravinové doplňky a chondroprotektiva (preparáty podporující zachování chrupavky). Taková konzervativní terapie je vhodná u nižších postižení chrupavek, u vyšších stádií artrózy se přistupuje k chirurgické léčbě.

Chirurgická léčba může mít několik podob a nemusí se jednat přímo o náhradu kolenního kloubu. Ve FM Motol se úspěšně transplantuje kolenní chrupavka, lékaři také dovedou provést specifické úpravy v koleni tak, aby se chrupavce v koleni odlehčilo a nemoc se tolik neprojevovala a rychle nepostupovala. Náhrada kolenního kloubu je až nejzazší řešení.

V poslední době se díky agresivnímu margetingu hodně hovoří o léčbě artrózy kmenovými buňkami. Ačkoliv jsou kmenové buňky velkou nadějí v celé medicíně, konkrétně u léčby artrózy jde o metodu časem neověřenou a skepticky na ni hledí i některé státní instituce. Není proto hrazena ze zdravotního pojištění a nejde o oficiálně uznanou léčebnou metodu.
Mnoho pacientů tedy dává přednost léčbě ověřené, protože není ochotno utratit několik desetitíců korun za léčbu s nejistým výsledkem.